Nomadland‘, a 2020 American drama film written, produced, and directed by Chloé Zhao, a Chinese filmmaker, was the big winner on Sunday night at the 2021 Oscars.

Advertisement

The award ceremony held at Union Station in Los Angeles, with some parts also taking place at the Dolby Theatre.

Zhao made history by becoming the first woman of colour — and only the second woman ever — to win the best director award at the 93rd annual Academy Awards.

Similarly, Daniel Kaluuya made history after winning the Academy Award for Best Supporting Actor for his role as Fred Hampton, Black Panther chairman in ‘Judas And The Black Messiah’.

Advertisement
Daniel Kaluuya (Reuters)

The 32-year-old London-born actor becomes the first non-white Briton to win an acting Oscar in the show’s 93-year history and only the sixth non-white actor to win the award.

‘Soul’, a 2020 American computer-animated fantasy comedy-drama film produced by Pixar Animation Studios, also took home the Best Animated Feature award. It is Pixar’s first film to feature a black character in the lead.

Yuh-Jung Youn was the first Korean performer to win at the ceremony in one of the four acting categories, snagging the Best Supporting Actress prize for her work in Lee Isaac Chung’s ‘Minari’, a 2020 drama.

Advertisement

See the full list of winners below:

Best original screenplay

  • Judas and the Black Messiah
  • Minari
  • Promising Young Woman – WINNER
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7

Best adapted screenplay

  • Borat Subsequent Moviefilm
  • The Father – WINNER
  • Nomadland
  • One Night in Miami
  • The White Tiger

Best international feature film

Advertisement
  • Another Round – WINNER
  • Better Days
  • Collective
  • The Man Who Sold His Skin
  • Quo Vadis, Aida?

Best actor in a supporting role

  • Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7
  • Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah – WINNER
  • Leslie Odom, Jr, One Night in Miami
  • Paul Raci, Sound of Metal
  • Lakeith Stanfield, Judas and the Black Messiah

Best makeup and hairstyling

  • Emma
  • Hillbilly Elegy
  • Ma Rainey’s Black Bottom – WINNER
  • Mank
  • Pinocchio

Best costume design

  • Emma
  • Mank
  • Ma Rainey’s Black Bottom – WINNER
  • Mulan
  • Pinocchio

Jean Hersholt humanitarian award

Advertisement
  • MPTF (Motion Picture & Television Fund)

Best director

  • Thomas Vinterberg, Another Round
  • Emerald Fennell, Promising Young Woman
  • David Fincher, Mank
  • Lee Isaac Chung, Minari
  • Chloé Zhao, Nomadland – WINNER

Best sound

  • Greyhound
  • Mank
  • News of the World
  • Sound of Metal – WINNER
  • Soul

Best live-action short film

  • Feeling Through
  • The Letter Room
  • The Present
  • Two Distant Strangers – WINNER
  • White Eye

Best animated short film

Advertisement
  • Burrow
  • Genius Loci
  • If Anything Happens I Love You – WINNER
  • Opera
  • Yes-People

Best animated feature film

  • Onward
  • Over the Moon
  • A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
  • Soul – WINNER
  • Wolfwalkers

Best documentary short

  • Colette – WINNER
  • A Concerto Is a Conversation
  • Do Not Split
  • Hunger Ward
  • A Love Song for Latasha

Best documentary

  • Collective
  • Crip Camp
  • The Mole Agent
  • My Octopus Teacher – WINNER
  • Time

Best visual effects

  • Love and Monsters
  • The Midnight Sky
  • Mulan
  • The One and Only Ivan
  • Tenet – WINNER

Best actress in a supporting role

  • Maria Bakalova, Borat Subsequent Moviefilm
  • Glenn Close, Hillbilly Elegy
  • Olivia Colman, The Father
  • Amanda Seyfried, Mank
  • Youn Yuh-Jung, Minari – WINNER

Best production design

  • The Father
  • Ma Rainey’s Black Bottom
  • Mank – WINNER
  • News of the World
  • Tenet

Best cinematography

  • Judas and the Black Messiah
  • Mank – WINNER
  • News of the World
  • Nomadland
  • The Trial of the Chicago 7

Best film editing

  • The Father
  • Nomadland
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal – WINNER
  • The Trial of the Chicago 7

Jean Hersholt humanitarian award

  • Tyler Perry

Best original score

  • Da 5 Bloods
  • Mank
  • Minari
  • News of the World
  • Soul – WINNER

Best original song

  • Husavik, Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
  • Fight For You, Judas and the Black Messiah – WINNER
  • Io Sì (Seen), The Life Ahead
  • Speak Now, One Night in Miami
  • Hear My Voice, The Trial of the Chicago 7

Best picture

  • The Father
  • Judas and the Black Messiah
  • Mank
  • Minari
  • Nomadland – WINNER
  • Promising Young Woman
  • Sound of Metal
  • The Trial of the Chicago 7

Best actress in a leading role

  • Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom
  • Andra Day, The United States vs Billie Holiday
  • Vanessa Kirby, Pieces of a Woman
  • Frances McDormand, Nomadland – WINNER
  • Carey Mulligan, Promising Young Woman

Best actor in a leading role

  • Riz Ahmed, Sound of Metal
  • Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom
  • Anthony Hopkins, The Father – WINNER
  • Gary Oldman, Mank
  • Steven Yeun, Minari



Copyright 2021 TheCable. All rights reserved. This material, and other digital content on this website, may not be reproduced, published, broadcast, rewritten or redistributed in whole or in part without prior express written permission from TheCable.

Follow us on twitter @Thecablestyle